אודות אקומיוניטי

בלוג

עמק יזרעאל: מובילים באיסוף פסולת אלקטרונית

on .

מסכמים שנה באיסוף פסולת אלקטרונית במועצה האזורית עמק יזרעאל – מנתונים שהועברו על ידי תאגיד אקומיוניטי עולה כי בשנת 2019 נאספו בכלל המועצה כ- 18 טון של פסולת אלקטרונית, מ- 21 ישובים בהם קיימת נקודת איסוף.

איסוף הפסולת האלקטרונית למחזור מתבצע על ידי תאגיד "אקומיוניטי", גוף יישום מוכר על ידי המשרד להגנת הסביבה. הטיפול במוצרים בפועל מבוצע על ידי "אקולוגיה לקהילה מוגנת", עסק חברתי המקנה מקצוע ופרנסה הוגנת לבעלי צרכים מיוחדים במיון ומחזור פסולת אלקטרונית.

לקריאה מלאה של הכתבה

משתלם למחזר: אקומיוניטי, תאגיד חברתי למיחזור פסולת אלקטרונית, יחלק שובר בשווי 100 ₪ לכל מי שימסור מוצרים חשמליים מקולקלים שנהרסו בשיטפונות

on .

"אקומיוניטי", תאגיד חברתי למיחזור פסולת אלקטרונית חבר לקניון נהריה ויחד יזמו מבצע שיוצא לפועל בימים אלו לטובת תושבי נהריה והסביבה. במסגרת המבצע, כל מי שיגיע לעמדת התאגיד שתוצב בסמוך לקפה גרג שבקניון נהריה וימסור למחזור מכשירי חשמל שניזוקו, יקבל במתנה שובר על סך 100 ₪ למימוש בטרקלין חשמל בסניף רגבה, בקנייה מעל 200 ₪. את העמדה לאיסוף הפסולת האלקטרונית תרמה עיריית כרמיאל, שנרתמה אף היא לקידום המהלך האקולוגי החשוב.

לקריאת הכתבה המלאה

צביקה רובינצ'יק מונה למנכ"ל אקומיוניטי

on .

צביקה רובינצ'יק מונה למנכ"ל אקומיוניטי, תאגיד חברתי למיחזור פסולת אלקטרונית. רובינצ'יק בעל ניסיון ניהולי בכיר בחברות איכות סביבה ומיחזור באירופה ובעל ניסיון ניהולי בתחום הייעוץ העסקי עבור KPMG הבינלאומית, וכן ייעץ לחברת הכימיקלים CHEMICALS EASTMAN.

רובינצ'יק חזר לאחרונה לישראל, לאחר שהות ארוכה בחו"ל, בתפקידו האחרון שימש חבר מועצת המנהלים של חברת איכות סביבה ומיחזור גדולה במזרח אירופה ועסק בשיפור תפעול וייזום פרויקטים בתחום המיחזור. כחלק מפעילות זו היה אחראי על פרויקטים למיחזור פסולת פלסטיק לסוגיה, צמיגים ותשומות פסולת אחרות. מיזם בולט במיוחד בו השתתף מאפשר היום ללקוחות איקאה הבינלאומית, לרכוש מטבחים הבנויים חלקית מבקבוקי PET ממוחזרים.

לקריאת הכתבה המלאה

חדש בבנימינה – גבעת עדה- ממחזרים פסולת אלקטרונית

on .

מועצה מקומית בנימינה- גבעת עדה חתמה לאחרונה על הסכם שיתוף פעולה עם תאגיד אקומיוניטי- תאגיד חברתי למיחזור פסולת אלקטרונית וסוללות.. "אנו נמצאים כעת בתהליך הסדרת פינות המיחזור ובמסגרת זו הוספנו את שירות פינוי הפסולת האלקטרונית. בקרוב, יתווספו גם שירותי פינוי פסולת אריזות- הפח הכתום" הסביר מנהל אגף שפ"מ, שלומי גרנוב.

לקריאת הכתבה המלאה

מהפכת מחזור במועצה האזורית חוף השרון

on .

המועצה האזורית חוף השרון חתמה על חוזה התקשרות עם "אקומיוניטי" - תאגיד חברתי למיחזור פסולת אלקטרונית, והחל מהשבוע תפנה ותמחזר פסולת אלקטרונית.

חדש: מתקנים מיוחדים לאיסוף סוללות יוצבו ברחבי רעננה

on .

עיריית רעננה חתמה באחרונה על חוזה התקשרות עם 'אקומיוניטי', תאגיד חברתי למיחזור פסולת אלקטרונית, להסדרת פינוי ומיחזור הפסולת האלקטרונית של תושבי העיר. ובנוסף, יקודם מהלך לאיסוף סוללות באמצעות קופסאות מיוחדות, שיותקנו במוקדים שונים בעיר, ובתוכם מוסדות חינוך

בקרוב תשלחו את הסוללות לחו"ל: העירייה תקים מוקדים למחזור פסולת אלקטרונית

on .

עיריית רעננה הודיעה היום (שני) על רפורמה מטעמה בנושא מחזור הפסולת האלקטרונית, במסגרתה יוקמו לראשונה מוקדי פינוי פסולת אלקטרונית ברחבי העיר, בעקבות חתימת הסכם עם תאגיד "אקומיוניטי" למחזור פסולת אלקטרונית. במסגרת ההסכם, יוצבו ברחבי העיר ארבעה מתקנים ייעודיים לאיסוף פסולת אלקטרונית, אליהם יעבירו תושבי העיר את הפסולת האלקטרונית שברשותם, וממתקנים אלו יטופלו וימוחזרו המוצרים. בין מוצרי הפסולת האלקטרונית שייאספו: נורות, סוללות, ומוצרי חשמל ביתיים שונים, כגון מסכי מחשב, מסכי טלוויזיה, טוסטרים, מכונות כביסה, תנורי חימום ועוד, המכילים רכיבי מתכת וחשמל.

פיילוט לייעול איסוף פסולת אלקטרונית

on .

עיריית יוקנעם הציבה מתקן מיוחד עם פתחים חד כיווניים כך שלא ניתן לגנוב מתוכו פריטים בעלי ערך
מאת: מערכת infospot
עיריית יוקנעם החלה לאחרונה ביישום פיילוט ייחודי לאיסוף פסולת אלקטרונית שמציע פתרון לאחת הבעיות המהותיות של ענף הפסולת האלקטרונית - גניבת הפסולת בעלת הערך ממרכזי האיסוף, על ידי גורמי פסולת פיראטיים.

הבעיה: גניבת פסולת אלקטרונית

חוק פסולת אלקטרונית קובע כי רשויות מקומיות ובעלי עסקים מחויבים להתקשר עם אחד משני תאגידי המיחזור המוכרים לאיסוף וטיפול בפסולת אלקטרונית, ולאפשר להם לפרוש תשתית אצירה ולאסוף את הפסולת האלקטרונית ללא תמורה, כדי שהם ידאגו למיחזורה בהתאם ליעדי המיחזור שנקבעו בחוק.

אלא שפסולת אלקטרונית מכילה חומרים בעלי ערך כלכלי כגון נחושת ומתכות שונות. כתוצאה מכך, נוצר מצב בו תאגידי המיחזור פורשים תשתית לאיסוף פסולת אלקטרונית מהתושבים ברשויות המקומיות, משקיעים יחד עם הרשות בהעלאת המודעות בקרב התושבים, אך גורמים פיראטיים מגיעים באישון לילה למרכזי האיסוף וגונבים את הרכיבים בעלי הערך הרב ביותר מתוך הפסולת האלקטרונית.

התוצאה היא שתאגידי המיחזור המוכרים נותרים עם כמות קטנה יותר של פסולת אלקטרונית שהיא גם בעלת הערך הכלכלי הנמוך ביותר כך שהם נאלצים להשקיע משאבים רבים יותר לצורך עמידה ביעדי המיחזור שהחוק דורש מהם.

עירית יוקנעם מיישמת מודל פיילוט ייחודי של מחסן עם פתחים חד כיווניים - לאסוף פסולת אלקטרונית

on .

אקומיוניטי מברכת את עירית יוקנעם על יישום מודל פיילוט ייחודי של מחסן עם פתחים חד כיווניים - לאסוף פסולת אלקטרונית.

הייחודיות של המתקן באה לדי ביטוי בכך, שלא ניתן לגנוב מתוכו פריטים, וכן עומד בכל תנאי איכות סביבה (מניעת גשם, חלחול לאדמה, מפגע תברואתי).

המתקן ממוקם במקום מרכזי בישוב ומתאפשרת נגישות של 24/7 לכלל הציבור.

אקומיוניטי מברכת את עיריית הוד השרון על יישום החוק הסביבתי לאיסוף של פסולת אלקטרונית למחזור, באמצעות עגלה ניידת, אשר תוצב ברחבי העיר לשימוש התושבים

on .

אקומיוניטי מברכת את עיריית הוד השרון על יישום איסוף של פסולת אלקטרונית למחזור, באמצעות עגלה ניידת, אשר תוצב ברחבי העיר לשימוש התושבים.

hod-hasharom

מועצה אזורית דרום השרון חתמה על הסכם לפינוי פסולת אלקטרונית עם תאגיד אקומיוניטי

on .

 לאחרונה חתמה המועצה על הסכם לפינוי פסולת אלקטרונית ומחזורה עם חברת "אקומיוניטי". במסגרת ההסכם תאסף החברה פסולת אלקטרונית מכל יישוב שיאסוף וירכז את הפסולת האלקטרונית.

לקריאת הכתבה המלאה לחץ כאן

חוק הפסולת האלקטרונית: גם יצרנים ויבואנים קטנים יחויבו לדווח

on .

המשרד להגנת הסביבה מדווח כי הוציא נוהל לדיווח שנתי של יצרנים ויבואנים המוכרים ציוד אלקטרוני בהיקף קטן, ולכן נהנים מפטור ממרבית דרישות חוק פסולת אלקטרונית, למעט חובת הדיווח ומספר דרישות נוספות. מטרת הנוהל, לדברי המשרד, לקבוע מתכונת דיווח אחידה שתועבר מדי שנה, עד ה-28 בפברואר של השנה העוקבת.

לקריאת הכתבה המלאה לחץ כאן

סיכום 2017 של תאגיד המיחזור אקומיוניטי

on .

מה התובנות לאחר 4 שנים של יישום חוק פסולת אלקטרונית? צחי עין גל, מנכ"ל תאגיד המיחזור המוכר אקומיוניטי חושף את המספרים, מצביע על הנקודות שזקוקות לטיפול רגולטורי, מספר על שיטה ייחודית לאיסוף פסולת אלקטרונית יקרת ערך, ועוד

לקריאת הכתבה המלאה לחץ כאן

כנס סביבה לשנת 2018

on .

במהלך כנס הסביבה ה2050 לשנת 2018, עשרות אנשים התארחו ב"סלון" של אקומיוניטי, אשר הורכב מפרטי מחשבים וחלקי מוצרי חשמל שונים.

המבקרים בכנס הביעו את הערכתם, הצטלמו והתרשמו מהסלון, ותוך כדי קיבלו סקירה על פעילות של אקומיוניטי ביישום החוק לטיפול סביבתי בציוד אלקטרוני חשמלי ובסוללות במהלך 4 השנים האחרונות ובכיוונים להמשך.

אקומיוניטי בכתבה במגזין רשויות

on .

אקומיוניטי תאגיד חברתי למחזור פסולת אלקטרונית מוביל את המהפכה הסביבתית בישראל, בתחום הטיפול בפסולת אלקטרונית וסוללות, תוך קידום העסקת אנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים. מנכ"ל אקומיוניטי צחי עין גל, מתאר בכתבה את חזון החברה ויעדיה. 

לקריאת הכתבה המלאה במגזין רשויות נובמבר 2017

מה עומד מאחורי ההצהרה על פתיחת שוק פסולת האריזות לתחרות?

on .

אלקין מצהיר שפתיחת שוק האריזות לתחרות תלויה בתיקוני חקיקה בשל החשש מפגיעה ביישום חוק האריזות, הנובע בין השאר מכשלי שוק כפי שבאים לידי ביטוי ביישומו של חוק הפסולת האלקטרונית
בהמשך להצהרות חוזרות ונשנות של המשרד להגנת הסביבה על כוונתו לפתוח את שוק פסולת האריזות לתחרות, מודיע המשרד כעת, כי כדי להוסיף גוף מוכר נוסף על 'תמיר' ידרשו תיקוני חקיקה. זאת על בסיס הלקחים מיישומו של חוק הפסולת האלקטרונית, במסגרתו פועלים 2 גופי יישום מוכרים: אקומיוניטי ומ.א.י.
בהמשך להצהרות חוזרות ונשנות של המשרד להגנת הסביבה על כוונתו לפתוח את שוק פסולת האריזות לתחרות, מודיע המשרד כעת, כי כדי להוסיף גוף מוכר נוסף על 'תמיר' ידרשו תיקוני חקיקה. זאת על בסיס הלקחים מיישומו של חוק הפסולת האלקטרונית, במסגרתו פועלים 2 גופי יישום מוכרים: אקומיוניטי ומ.א.י.

חשוב לשים לב, כי מצד אחד המשרד בראשות השר אלקין מצהיר כביכול על פתיחת שוק האריזות לתחרות, מנגד, תהליך של תיקון חקיקה חשוף ללחצים של בעלי אינטרסים שונים, נמשך זמן רב ואין לדעת אם וכיצד יסתיים. לא נופתע אם תהליך תיקון החקיקה של חוק האריזות ייגרר עד לקדנציה של הממשלה והשר הבא להגנ"ס (לאחר אלקין) שיוכל שוב להחליט האם להתקדם במסלול הזה או במסלול אחר וחוזר חלילה. נזכיר, כי כבר בתקופת השר להגנ"ס, עמיר פרץ, וגם בקדנציה הקצרה של אבי גבאי השרים דיברו על פתיחת שוק האריזות לתחרות. דבר שעדיין לא קרה.

תחרות במיחזור פסולת

 

* קרדיט תמונה אתר infospot

חוק פסולת אלקטרונית – אסדרה עכשיו!

on .

מאת:עו"ד חיים ישר – שותף ומנהל מחלקת סביבה וקיימות במשרד רון גזית, רוטנברג ושות'. יועמ"ש אקומיונטי

רקע כללי

החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות התשע"ב-2012, אשר נכנס לתוקף ביום 1.3.2014, הטיל על היצרנים והיבואנים של מוצרים חשמליים ואלקטרוניים וסוללות, את האחריות המימונית ביחס לשלושת מקורות איסוף פסולת אלקטרונית וסוללות – רשויות מקומיות, חנויות המוכרות ציוד חשמלי ואלקטרוני ("משווקים") ובתי עסק ומפעלים בהם מצטברת פסולת אלקטרונית ("מחזיקי פסולת שאינה מהמגזר הביתי"). בנוסף, הטיל החוק על היצרנים והיבואנים עמידה ביעדי מחזור הנגזרים ממשקל הציוד החשמלי והאלקטרוני והסוללות הנמכר על ידם בכל שנה בישראל.

לשם קיום החובות הנ"ל, נדרשים היצרנים והיבואנים להתקשר בהסכם עם גוף יישום מוכר ולממן את כל עלויותיו באמצעות דמי טיפול אותם משלמים היצרנים והיבואנים לגוף היישום המוכר בהתאם למשקל הציוד אותו הם מוכרים במהלך השנה. גוף היישום המוכר הוא שמתקשר בהסכם עם מקורות האיסוף הנ"ל, ומממן בכספי דמי הטיפול אותם הוא מקבל כאמור מהיצרנים והיבואנים, את האיסוף, הפינוי והמחזור של הפסולת האלקטרונית שמקורה בכל אחד ממקורות האיסוף הנ"ל.

עד כה "הוכרו" על ידי המשרד להגנת הסביבה כ"גוף יישום מוכר" שתי חברות – אקומיוניטי ומ.א.י..

העדר אסדרה – החשש לפגיעה ביבואנים וביצרנים

כאמור לעיל, מקור המימון היחיד והבלעדי של גוף יישום מוכר הינו דמי הטיפול שמשלמים היצרנים והיבואנים החייבים בחובות החוק.

מחזון למציאות: הצורך במשאבים ליישום חוק הפסולת האלקטרונית

on .

ההשפעות ההרסניות של טיפול לא נאות בפסולת אלקטרונית כבר מוכרות לכולנו וללא cialis acheter משאבים ראויים ליישום חוק מיחזור פסולת אלקטרונית אנחנו וילדינו נמשיך לסבול מהזיהום. אז כיצד הופכים את חזון המיחזור למציאות?

צחי עין גל, מנכ"ל | אקומיוניטי

החשיבות של מיחזור כבר ברורה לכולנו. שיא התפוקה של החברה המודרנית מוביל לכילוי משאבי הטבע ולכמויות בלתי נתפסות של פסולת

וכאשר היא מטופלת בצורה לא נאותה יש לה השפעות הרסניות על האוויר שאנחנו נושמים ועל המים שאנחנו שותים. לתפישתי, החזון בתחום מיחזור הפסולת האלקטרונית מחייב יישום נכון בכל ההיבטים, ויש לו השלכות רבות על כל תחומי חיינו.

כדי להפוך את חזון מיחזור הפסולת האלקטרונית למציאות ירוקה יותר, נדרש שיתוף פעולה של רשויות החוק, בהגברת האכיפה והגדלת היקף היבואנים, היצרנים, הרשויות והארגונים ששותפים ליישום החוק. ללא משאבים ראויים החוק יישאר רק על הנייר והפסולת תמשיך להיערם!

על הרשויות המקומיות להתחיל ולספק לתושבים פתרון לאיסוף הפסולת האלקטרונית. בתחום זה מומלץ ליישם את הפתרון שהגתה אקומיוניטי – אסוף באמצעות עגלה ניידת. נושא חשוב נוסף הינו שיפור תהליכי הטיפול בפסולת האלקטרונית באתרי הטיפול והמחזור. נושא זה מחייב קביעת מדיניות, אכיפה ותמרוץ חיובי לתעשיינים להיכנס לתחום. ללא תמיכה – תישאר מדינת ישראל מאחורי המדינות המתקדמות בתחום מחזור הפסולת האלקטרונית.

אתגר משמעותי חשוב הינו המשך קידום אוכלוסיית העובדים בעלי צרכים מיוחדים, שסעיף 25 בחוק, פתח להם הזדמנות לתעסוקה ראויה והגשמה עצמית.

לכל אחד ואחת מכם יש יכולת לשפר את איכות חיינו ועתיד ילדינו ועכשיו הוא הזמן להצטרף למהפכה הסביבתית.

איפה זורקים את הטוסטר הישן מבלי לגרום לנזק סביבתי?

on .

כדי להבין מהי חובת המשווקים ע"פ חוק מיחזור פסולת אלקטרונית, צריך קודם כל להבין מי מוגדר כמשווק ע"פ החוק? מדריך מקוצר למיחזור שכל משווק וצרכן צריך להכיר

אלון הוניגמן, מנהל תפעול | תאגיד אקומיוניטי

חוק מיחזור פסולת אלקטרונית מעורר בקרב משווקים רבים לא מעט שאלות וב-90 שניות הקרובות ננסה לעשות לכם קצת סדר לגבי חובותיכם העיקריות לפי החוק.

דבר ראשון, משווק הוא כל מי שמוכר או מספק ציוד חשמלי , אלקטרוני וסוללות ובניגוד ליבואנים ויצרנים, למשווקים אין חובה לעמוד ביעדי מחזור. כלומר, משווק אינו מחויב לדווח למשרד להגנת הסביבה על היקף הפסולת האלקטרונית שברשותו, אך קיימת חובה לנהל רישום פנימי.

בנוסף, במועד המכירה או האספקה קיימת חובה לקבל מהלקוח ללא דרישת תשלום או תמורה אחרת, את המכשיר הישן, בתנאי שהוא דומה בכמות או במשקל למוצר הנמכר. משווק סוללות מחויב להציב בשטח החנות מיכל איסוף ייעודי לסוללות ומצברים וכל אדם רשאי לזרוק בו את הסוללות המשומשות – ללא קשר אם רכש חדשות. כדי ליידע את הציבור על כך, כל משווק מחויב להציב שלט במקום הנראה לעין ובכתב ברור, שזהו עסק אשר מקיים את החוק הסביבתי החשוב, כמו כן במכירה מקוונת יש להוסיף הודעה באתר המכירה.

נקודה אחרונה ואולי הכי חשובה- מה עושים עם כל הפסולת האלקטרונית שמצטברת? לשם כך, כל משווק מחויב להתקשר עם גוף יישום מוכר כדוגמת אקומיוניטי שתפקידו לאסוף ולפנות את הפסולת. גופי היישום מחויבים לטפל בפסולת באופן סביבתי, כך שכל משווק שמיישם את סעיף ההתקשרות בחוק למעשה תורם למיחזור נאות ולמאמץ הסביבתי.

המזהם משלם: חוק מיחזור הסוללות

on .

מיחזור סוללות הוא הליך מורכב במיוחד שאינו מיושם בישראל, אך בזכות החוק למיחזור פסולת אלקטרונית הסוללות כבר לא נטמנות ומזהמות את הקרקע ומי התהום.

 

אלון הוניגמן, מנהל תפעול | תאגיד אקומיוניטי

 

המצאת הסוללה בשנת 1800 שינתה את פני ההיסטוריה, אך איש לא נתן את הדעת על הנזק הסביבתי הנגרם ממנה בגמר השימוש.

ע"פ הערכות, משפחה בישראל צורכת בכל שנה כקילו וחצי של סוללות. עד היום, מרבית הסוללות שנאספו בישראל הועברו להטמנה בנאות חובב. עם כניסת החוק לתוקף, נאספות הסוללות, ממוינות ונשלחות למחזור אמיתי במפעלים ייעודיים באירופה. מימון הפעילות מגיע מיבואני ויצרני הסוללות, שעפ"י הכלל "המזהם משלם" מחויבים בתשלום דמי טיפול.

חוק מחזור הפסולת האלקטרונית והסוללות מחייב כל בעל עסק אשר משווק סוללות להציב בשטחו מיכלי איסוף הניתן ללא תמורה ולקבל מכל אחד מכם סוללות משומשות, גם אם לא רכשתם כלום בחנות. ואכן, במרבית רשתות המזון, רשתות הפארם, בתי דואר וכד', מוצבים מכלי מחזור סוללות לשימוש הציבור.

ברשויות החתומות עם אקומיוניטי, פוזרו מיכלי אסוף לסוללות באתרי הרשות ובמוסדות החינוך. האזרחים, התלמידים ועובדי הרשות מוזמנים להביא סוללות ביתיות מהבתים. הרשות מרכזת מהמכלים את הסוללות לנקודה אחת ממנה גוף היישום או נציגו דואג לפנותו למחזור תקין. גם בארגונים וחברות, שאינם מחויבים למקם מכלי אסוף סוללות, נרתמו למשימה והעמידו מכלי אסוף סוללות לשימוש העובדים – ובשיתוף עם גוף היישום מועברות הסוללות למיחזור תקין.

בשורה התחתונה? פעולות המחזור אשר אותה קידמה אקומיוניטי מונעת את חלחול החומרים המסוכנים לקרקע ולמי התהום ומסייעת בשמירה על איכות הסביבה למען כולנו.

תכירו את "המחשב החברתי"

on .

צרכנות נבונה אינה מסתכמת רק במחיר הסופי שאנחנו משלמים, אלא גם בהשלכות החברתיות והסביבתיות שמייצרת רכישת המוצר או השירות. המחשב החברתי הוא דוגמא מצוינת לצרכנות נבונה ומוסרית.

ניצנה שגיא, מנהלת קשרי לקוחות | "אקולוגיה לקהילה מוגנת"

אנחנו חיים בתקופה של חדשנות, שבה המכשירים האלקטרוניים מתחדשים ומוחלפים בקצב גבוה. המחשב האישי, הטלפון החכם או הטאבלט מוחלפים מדי שנתיים שלוש ולעיתים אף בקצב מהיר יותר.

מעבר להוצאה הגבוהה הכרוכה בכך, בכל שנה נזרקת כמות עצומה של מכשירים. למעשה הפסולת האלקטרונית, היא המזהם המסוכן ביותר מכלל הפסולת שאנחנו זורקים. כדי למנוע זאת, אחראים הגופים, שאושרו על ידי המשרד להגנת הסביבה, ליישום חוק מחזור הפסולת האלקטרונית. אם על ידי מיחזור או על ידי השמשה מחדש.

באקומיוניטי, אנחנו פועלים למיון החלקים ולתיקון המחשבים שנמצאו ראויים לכך. הקמנו מעבדה אשר משמישה מחשבים אלה ואף משביחה אותם. אנחנו מחזירים לשימוש מחשבים של מותגים מובילים, כדוגמת HP, Dell, Lenovo. המחשבים עוברים בדיקות איכות קפדניות וכוללים מערכת הפעלה ברשיון, ואחריות לשנה.

אנחנו מכנים מחשב כזה בשם - 'המחשב החברתי'. ראשית כי הוא מונע את זיהום הסביבה ובכך שומר עלינו ועל כדור הארץ. שנית - המחירים שלו נמוכים משמעותית ומתאימים לכל כיס. וחשוב לא פחות – אקומיוניטי הוא עסק חברתי ייחודי בישראל, שהחזון שלו הוא אקולוגיה אנושית.

אנחנו מכשירים לעבודה אנשים המתמודדים עם מוגבליות ובעזרת ליווי ופיקוח מקצועי הם אלה המחדשים את המחשבים, ובכך זוכים לתעסוקה ראויה, מכבדת ובת קיימא.

לסיכום - רכישת מחשב חברתי היא הזדמנות מצוינת לצרכנות נבונה וטובה יותר.

במועצה אזורית עמק חפר הסדירו את פינוי הפסולת האלקטרונית ומוצרי חשמל למיחזור

on .

המועצה האזורית עמק חפר ממשיכה להיות בין הרשויות המקומיות המובילות בארץ את נושא ההפרדה במקור והמיחזור ומסדירה בימים אלה את נושא פינוי הפסולת האלקטרונית ומוצרי החשמל. לצורך זה התקשרה עם חברת אקומיוניטי, המוכרת ומאושרת על ידי המשרד להגנת הסביבה.

במועצה אזורית עמק חפר הסדירו את פינוי הפסולת האלקטרונית ומוצרי חשמל למיחזור

לכתבה המלאה באתר חפר >>

מנטל אקולוגי לנכס חברתי

on .

החזון של אקולוגיה לקהילה מוגנת הוא לקדם את מעמדם ותנאי העסקתם של בעלי מוגבלות בישראל דרך מיחזור פסולת אלקטרונית. דני קוגן, אבא לילד בעל מוגבלות, מספר כיצד השתנה עולמו לפני 10 שנים.

דני קוגן, יזם ומייסד | אקומיוניטי-אקולוגיה לקהילה מוגנת

לפני עשר שנים, כשנולד בני יונתן התחלתי להכיר את עולמם של האנשים אשר מתמודדים עם מוגבלויות.

רציתי לדעת איפה הם חיים, איפה הם עובדים, איפה הם מבלים ומקבלים חינוך ופנאי. גיליתי שיש הפרדה משמעותית, כמעט טוטאלית בין החברה "הרגילה" לאנשים המתמודדים עם מוגבלויות.

ברור לי שיש גם אתגרים כלכליים ותחרותיים בחברה המודרנית. לכן, ההצעה שלי לחברה הישראלית היא להסתכל על המשאב של מיחזור פסולת אלקטרונית בתור משאב לאומי אשר יכול להוות פלטפורמה נהדרת לאנשים המתמודדים עם מוגבלויות בפן שיקומי, תדמיתי, כלכלי ולהוביל את הרעיון בפריסה ארצית.

בתחום האקולוגיה של החומר אנחנו יכולים להראות לכל עם ישראל מהי אקולוגיה אנושית. החלטתי לעשות מעשה ולהקים את "אקולוגיה לקהילה מוגנת" שהתפתח בסופו של דבר לתפיסה יותר רחבה שנקרא "אקומיוניטי- אקולוגיה אנושית". המטרה היא לקדם אנשים עם מוגבלויות על בסיס אקולוגיה של החומר-על בסיס פסולת אלקטרונית ולהפוך אותה מנטל אקולוגי לנכס חברתי. אז מה אנחנו צריכים מהחברה הישראלית? את הפסולת האלקטרונית, כי היא מהווה את החמצן בשבילנו בייצור מקומות עבודה לכמה שיותר אנשים המתמודדים עם מוגבלויות.

ביחד אתכם אנחנו נצליח להפוך נטל אקולוגי לנכס חברתי

מדוע חוק הפסולת האלקטרונית רלוונטי לכולנו?

on .

פסולת אלקטרונית היא זרם שגדל ואנחנו צופים שנראה עוד ועוד פסולת אלקטרונית גם בבגדים חכמים גם במוצרים בסיסים בבית ששותפים לבית החכם כל מוצר ידבר עם מוצרים אחרים. לכן הזרם של פסולת אלקטרונית כנראה נמצא רק בהתחלה וחשוב שימצא את המקום הנכון למיחזור.

גיא סמט, סמנכ"ל | משרד להגנת הסביבה

כולם מכירים מקרוב את ההשפעה העצומה שיש למוצרי אלקטרוניקה על חיינו, אך פחות מודעים להשפעה המזיקה שיש לפסולת שמקורה במוצרי האלקטרוניקה הללו
 
הנזק הסביבתי של טיפול לקוי בפסולת האלקטרונית 
בכל שנה, מצטברת בישראל כמות פסולת אלקטרונית אשר מוערכת בכ-130 אלף טון! מוצרי אלקטרוניקה מכילים חומרים מהמסוכנים ביותר לסביבה , מתכות כגון: כרום, כספית ועופרת הן רק חלק קטן מהחומרים המצויים בפסולת האלקטרונית. במשך שנים נאספת פסולת אלקטרונית ברחבי  הארץ על ידי אספנים פיראטים שאינם מקפידים על מיחזור נאות של הציוד האלקטרוני. כתוצאה מכך מתבצע לעתים קרובות טיפול בלתי ראוי הכולל שרפת המתכת, שפיכת נוזלים ושמנים רעילים , המובילים לזיהום האוויר, הקרקע והמים.. לא רק הטבע ניזוק גם אנחנו נושמים את הרעלים האלה.  
 
מדוע חוק הפסולת האלקטרונית רלוונטי לכולנו? 
בשנת 2014 נכנס לתוקפו החוק לטיפול בפסולת אלקטרונית כדי להילחם בנזקים הסביבתיים, כולם צריכים להיות שותפים למהלך. החל ברשויות המקומיות, היבואנים והיצרנים וכלה בכל אחד מאתנו. מטרת החוק היא בעיקר טיפול ראוי בפסולת הנאספת. 
 
חשיבות הקצאת המשאבים ליישום החוק 
ברור כי למשרדנו יש חלק חשוב ביישום החוק ובהמשך הליכי האכיפה כנגד יצרנים ויבואנים שאינם חברים בתאגידי המיחזור ומתחמקים מיישום החוק כנדרש . אנו אף שואפים לדרוש מתאגידי המיחזור לעלות מדרגה בפעילותם ולשלב את השלטון המקומי בפעילות זו. בשורה התחתונה, לאיכות הטיפול בפסולת האלקטרונית יש השפעה ישירה על איכות הסביבה ועל בריאותנו ובריאות ילדינו.

 

האם הרשות המקומית שלכם מיישמת את חוק הפסולת האלקטרונית?

on .

טיפול לקוי של הרשויות המקומיות בפסולת אלקטרונית עלול להוביל למפגע סביבתי. בעזרת מודל חדשני שמיושם בימים אלה, יהיה ניתן לטפל בפסולת אלקטרונית באופן בטוח, יעיל ומבלי לגלגל את העלויות לתושבים.

אלון הוניגמן, מנהל תפעול | תאגיד אקומיוניטי

בפעם הבאה שאתם מחוץ לבית, תסתכלו מסביב ותנסו לראות איזה מתקנים למחזור פסולת הציבה הרשות המקומית באזורכם? פלסטיק? זכוכית? ומה בנוגע לפסולת אלקטרונית?

החשיבות הסביבתית של איסוף והפרדת פסולת אלקטרונית

החוק למחזור פסולת אלקטרונית המחייב את הרשויות המקומיות לספק פתרון לתושבים להשלכת הפסולת האלקטרונית, הציב בפני הרשויות המקומיות אתגר לא פשוט.

האתגר של הרשויות המקומיות באיסוף והפרדה של פסולת אלקטרונית

קיימים מספר מודלים אפשריים ליישום החוק, אך לכל מודל יש גם חסרונות. למשל, איסוף באמצעות מתקנים ייעודיים כפי שנהוג לעשות עם בקבוקים או איסוף בימים קבועים כפי שנאסף הגזם. במודלים אלה ציוד רב נאסף באמצעות אספנים לא מורשים אשר סוחרים בציוד ובמקרים רבים מטפלים בו באופן היוצר מפגע סביבתי. מודל נוסף הוא איסוף מבית התושבים, אולם מדובר בפתרון שעלויותיו מגולגלות על התושבים. אז כיצד עומדים באתגר?

כיצד רשויות יכולות לקיים את חוק המחזור?

לאור הפגמים שציינתי, אקומיוניטי הגתה ובוחנת מודל חדשני וייחודי- עגלה ניידת בעלת פתחים מיוחדים וחד כיוונים לכל סוגי הציוד החשמלי והאלקטרוני, העגלה לא תופסת מקום על המדרכות, הציוד בתוכה לא ניתן לגניבה והסיכוי למפגע סביבתי קטן ביותר. בנוסף, משתתפת אקומיוניטי עם הרשות בפעילות הסברה, חינוך, ופעילות במוסדות המעסיקים בעלי מוגבלויות. אקומיוניטי מיישמת במספר רשויות מקומיות את מודל פעילות זה במסגרת פיילוטים שנועדו לבחון את ישימות הפתרון.

אנחנו מאמינים כי מודל העגלה ויתר הפעילויות יאומצו כפתרון המומלץ ליישום ברשויות המקומיות תוך שהמשרד להגנת הסביבה מוודא כי יימצאו המשאבים המתאימים ליישום פתרון חדשני זה.

יצרנים ויבואנים? כיצד תעמדו ביעדים אשר הוגדרו בחוק למיחזור הפסולת האלקטרונית

on .

היקפי המסחר של יצרני ויבואני ציוד חשמלי ואלקטרוני מגיעים בכל שנה לשיאים חדשים, וכתוצאה מכך גם כמות הפסולת האלקטרונית והחשמלית שמשפיעה על כולנו. חוק מיחזור פסול אלקטרונית שנכנס לתוקף בשנת 2014 מבקש להסדיר את מחוייבות היצרנים והביואנים בנושא זה.

אנחנו חיים בעידן בו כמות המכשור האלקטרוני והחשמלי היא בלתי נתפסת, ולפעמים נדמה שצירוף המילים 'לקנות חדש' דחק מהלקסיקון את המילה 'לתקן'. היקפי המסחר של יצרני ויבואני ציוד חשמלי ואלקטרוני מגיעים בכל שנה לשיאים חדשים, וכתוצאה מכך גם כמות הפסולת האלקטרונית והחשמלית. לכן, החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלית, אלקטרוני ובסוללות , שנכנס לתוקף במרץ 2014, מבקש להסדיר את אחריות היצרנים והיבואנים בנושא זה.

כל יצרן ויבואן מחויב לדווח על היקפי הציוד הנמכר על ידו בישראל, ולשלם 'דמי טיפול' עבור איסוף ומיחזור הפסולת שנוצרה עקב מכירת מוצריו. כדי לעמוד ביעדי המיחזור אשר הוגדרו בחוק, כל יבואן או יצרן צריך להתקשר עם 'גוף יישום מוכר', שמפנה ומטפל בפסולת האלקטרונית.

בהתקשרות זאת, גם עומדים בחוק וגם נחסך הצורך בדיווח השוטף למשרד להגנת הסביבה - כיוון שגוף היישום עושה זאת עבורם. התאגיד החברתי למיחזור פסולת אלקטרונית, אקומיוניטי, מספק שירותים אלה עבור כל יצרן ויבואן ועושה זאת ביעילות, שקיפות ומקצועיות. זכרו! שמירה על החוק היא הצטרפות למהפכה הסביבתית.

בואו והצטרפו גם אתם לעשרות היבואנים אשר כבר חתמו וממלאים את חובתם לחברה ולסביבה.

מהו חוק המיחזור שכל בעל עסק חייב להכיר?

on .

האם ידעתם שמעל ל-60% מהפסולת המסוכנת והרעילה מגיעה מציוד אלקטרוני וחשמלי? והאם ידעתם שמרבית הפסולת הזאת מגיעה מארגונים, מוסדות, מפעלים וחברות? טיפים ומידע על חוק המיחזור.

החוק מחייב בתי עסק ומפעלים אשר מחזיקים בפסולת אלקטרונית, להעבירה למיחזור באמצעות גוף יישום מוכר. כלומר חל איסור מוחלט להשליך או לסחור בציוד חשמלי ואלקטרוני שיצא משימוש בבית העסק.

אותם גופי יישום מוכרים מטפלים בכל סוג פסולת אלקטרונית וחשמלית בצורה המתאימה לו, ולכן מלבד שמירה על החוק גם נמנע נזק סביבתי. אך מלבד אלה, להתקשרות עם גוף יישום מוכר יש גם יתרון כלכלי וחברתי: יתרון כלכלי - איסוף הפסולת מבוצע ללא עלות למחזיק הפסולת. יתרון חברתי-סעיף 25 לחוק קובע כי כל גוף יישום מוכר יפעל לקידום הייצוג ההולם של בעלי מוגבלויות.

למעשה, זו הפעם הראשונה בישראל, שחוקק חוק המשלב את ההיבט הסביבתי עם ההיבט החברתי. לכן, באקומיוניטי , תאגיד חברתי למיחזור פסולת אלקטרונית, שמנו דגש מיוחד על קיום נושא העסקת בעלי מוגבלויות. וכבר במשך שנים, בעלי מוגבלויות רבים מועסקים בחברת "אקולוגיה לקהילה מוגנת בע"מ", אשר הקימה את אקומיוניטי. חשוב לציין כי מתקני טיפול נוספים לפסולת אלקטרונית, מעסיקים אף הם אנשים בעלי מוגבלויות.

בשורה התחתונה, לכל חברה או בית עסק אשר יחבור לגוף יישום מוכר יהיה רווח תפעולי, כלכלי והוא יתרום לקידום הנושא הסביבתי והחברתי.

כיצד העדר אכיפה של חוק מיחזור פסולת אלקטרונית פוגע בציבור?

on .

סרטון שני בסדרה בערוץ 90 שניות באתר כלכליסט.

עו"ד חיים ישר, יועץ משפטי וסמנכ"ל רגולציה | אקומיוניטי , מדבר על החשיבות והחובה ליישום חוק מיזחור פסולת אלקטרונית

בתחילת מרץ 2014 נכנס לתוקף 'החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות'. יישום חוק פסולת אלקטרונית אשר מטרתו המרכזית איסוף וטיפול סביבתי של פסולת אלקטרונית וסוללות, מבוסס באופן בלבדי על חובתם של יבואני הציוד החשמלי והסוללות להתקשר בהסכם עם "תאגיד מחזור" כדוגמת אקומיוניטי ובאמצעותו לממן את האיסוף והמחזור של הפסולת. עד כה התקשרו בהסכם עם תאגידי המחזור הקיימים כ- 60% מהיבואנים בעוד כ- 40% מתעלמים מחובתם החוקית, דבר המעניק להם יתרון תחרותי היוצר מירמור ותסכול רב בקרב  היבואנים שומרי החוק ואף פוגע בהיקף המשאבים הנדרשים ליישום החוק.  

הסטנדרטים הקיימים כיום במרבית אתרי הטיפול לפסולת אלקטרונית הקיימים בארץ רחוקים שנות אור מאלה המקובלים באירופה. העלאת הסטנדרטים תייקר את עלויות הטיפול בפסולת ותגדיל את המשאבים הנדרשים ליישום החוק. מכיוון שכבר אמרנו שללא אכיפה על יבואנים מפרי חוק תיפגע עוגת המשאבים, הרי שהמסקנה היא שללא אכיפה לא ניתן יהיה לשפר את איכות הטיפול בפסולת.  

חוק פסולת אלקטרונית שילב לראשונה בישראל היבט סביבתי עם היבט חברתי. סעיף 25 דורש מתאגידי המחזור לקדם את העסקתם של אנשים בעלי מוגבלויות בטיפול בפסולת האלקטרונית. מדובר בסעיף חשוב ביותר אשר, אקומיוניטי בהיותה תאגיד חברתי למחזור פסולת אלקטרונית, מקדמת באופן משמעותי.

אולם גם כאן, מבלי שהרגולטור יצוק תוכן ממשי לתוך הסעיף ויאכוף אותו כנדרש, עלול הסעיף להפוך לאות מתה בספר החוקים הישראלי וחבל שדווקא ממשק כל כך ראוי וחשוב ייפגע ולא ייושם.

אקומיוניטי בערוץ 90 שניות בכלכליסט

on .

צחי עין גל , מנכ"ל, אקומיוניטי בערוץ 90 שניות בכלכליסט בפרק הראשון מתוך סדרת פרקים בנושא

מדוע חשוב שגם אתם תתחילו למחזר פסולת אלקטרונית?

כניסתו ואכיפתו של החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי, אלקטרוני ובסוללות. מהי האסוציאציה הראשונה שלכם כשמדברים על מיחזור? פלסטיק? זכוכית? נייר? ומה בנוגע לפסולת אלקטרונית?

כיצד אירופה משפיעה על שוק הפסולת האלקטרונית בישראל

on .

בכנס תעשיית המיחזור שהתקיים בשבוע שעבר ביוזמת התאחדות התעשיינים ובשיתוף איגוד ערים דן, הציג אנדראס בונהוף, סמנכ"ל פיתוח עסקי בקבוצת ERP ודירקטור בתאגיד המיחזור הישראלי לפסולת אלקטרונית, אקומיוניטי, את המגמות באירופה בתחום הפסולת. כדאי להקשיב לו ולהכיר את הדברים, היות והרגולציה בשוק הישראלי נשענת ועוקבת אחר הרגולציה האירופאית.

לקריאת הכתבה המלאה באתר infospot

אסיפת המנהלים השנתית של תאגיד ERP

on .

צחי עין-גל מנכ"ל אקומיוניטי השתתף באסיפת המנהלים השנתית של תאגיד ERP אשר התקיים בעיר סביליה שבספרד.

לכנס הוזמנו נציגים מ - 15 מדינות וסך של 44 אנשי מקצוע, ולרבות דירקטורים ארציים ואזוריים, חברי הדירקטוריון וראשי המחלקות המספקות שירותים מרכזיים.

בכינוס אשר מתקיים כל שנה, סקרו מנהלי החטיבות והסמנכ"לים את תמונת מצב הפעילות של קבוצת ERP והאתגרים העומדים בפניה בהמשך הדרך.

לכתבה על הכנס

זבל של כלכלה: זרקתם מוצר ברחוב? יש לו עוד עתיד

on .

מסך מחשב ישן או אופניים הרוסים שהושארו על המדרכה בתל אביב הם ראשיתה של שרשרת כלכלית עצומה וסמויה מן העין: אספני אלטעזאכן, נהגי משאיות, סוחרי גרוטאות, מעבדות שיפוץ מאולתרות, רוכלים בשוק, מוכרים בחנויות בשטחים - ולבסוף גם קונים, שהאשפה של מישהו אחר הופכת אותם למאושרים. סרט חדש צועד בעקבות המיץ של הזבל. לכתבה המלאה בכלכליסט

פסולת אלקטרונית: מה קורה כשהרגולטור לא מתערב?

on .

בדיון שהתקיים לפני כשבועיים התייחס צחי עין גל, מנכ"ל תאגיד המיחזור החברתי, אקומיוניטי, לסוגיות המרכזיות של ענף הפסולת האלקטרונית: האתגרים עקב ריבוי תאגידי מיחזור, איך אפשר לפתור בקלות את האכיפה כנגד יבואני מוצרים אלקטרוניים? לאיזה נזק גורמים קבלני האיסוף הפיראטיים?

לפני כשבועיים התקיים דיון במסגרת ועידת קלינטק מיחזור, בה התייחס צחי עין גל, מנכ"ל תאגיד המיחזור החברתי, אקומיוניטי, לסוגיות המרכזיות של תחום הפסולת האלקטרונית. נזכיר כי אקומיוניטי היא אחד משני גופים מוכרים יחידים בישראל שקיבלו את אישור המשרד להגנת הסביבה לקיים עבור יבואני ויצרני הציוד החשמלי והאלקטרוני את חובותיהם בהתאם לחוק.

גל ראשון של אכיפת חוק פסולת אלקטרונית כנגד יבואנים

on .

גל ראשון של אכיפת חוק פסולת אלקטרונית כנגד יבואנים של ציוד אלקטרוני שלא התקשרו עם גוף מוכר. 14 חברות יקבלו הודעה על כוונת הטלת עיצום כספי של 150,000 ₪ כל אחת.

בשנה האחרונה שמענו הרבה על הצורך באכיפת חוק פסולת אלקטרונית כנגד יבואנים שלא התקשרו עם אחד משני הגופים המוכרים (אקומיוניטי ומ.א.י) לצורך יישום החוק. לפני שבועיים קיימנו ראיון עם גיא סמט, סמנכ"ל שלטון מקומי במשרד להגנ"ס, שהצהיר כי האכיפה תחל כבר במהלך 2016.

עסק, עמותה או גוף ממשלתי - רוצים לעשות טוב לסביבה ולחברה? להימנע מקנסות? ללא עלות?

on .

עסקים, עמותות וגופים ממשלתיים מחויבים על פי חוק מיחזור פסולת אלקטרונית להתקשר עם גוף מוכר לפינוי פסולת אלקטרונית, המספק להם את השירות ללא עלות. הוספת סעיף סנקציות כספיות לחוק מסוף 2015 הביא לגל של מצטרפים. לצד האיום בסנקציות, יישום החוק מייצר חיסכון כספי ומניב ערך סביבתי וחברתי. מכתב פתוח מאת צחי עין גל, מנכ"ל אקומיוניטי - תאגיד חברתי למיחזור פסולת אלקטרונית. לקריאת המאמר המלא באתר infosoft

אסיפה השנתית לשנת 2016 ליבואנים והיצרנים הקשורים עם אקומיוניטי בהסכם לקבלת שירותים

on .

בתאריך 5.07.2016 קיים תאגיד אקומיוניטי את האסיפה השנתית לשנת 2016 ליבואנים והיצרנים הקשורים עם אקומיוניטי בהסכם לקבלת שירותים.

השנה נערך הכנס במרכז לחינוך סביבתי בפארק המחזור חירייה.  במבנה ההיסטורי של מפעל הקומפוסט הראשון בישראל.

באי האסיפה השתתפו בסיור מודרך בפארק אשר המחיש להם את חשיבות המיחזור וצמצום כמויות הפסולת.

צחי עין גל, מנכ"ל אקומיוניטי הציג את סיכום שנת 2015 כפי שהוצגה למשרד להגנת הסביבה, את סטטוס הפעילות לשנת 2016 וכיוונים כלליים לשנת 2017.

חשוב לציין כי על פי הדיווחים, בדומה לשנת 2014, גם בשנת 2015, עמדה אקומיוניטי ביעדי המחזור המופיעים בחוק.

הפוטנציאל הלא ממומש של שילוב בעלי מוגבלויות במיחזור פסולת אלקטרונית

on .

במהלך דיון בוועדת הכלכלה בכנסת הסכימו כל הגורמים בתחום כי יש לדאוג ליישום של סעיף 25 בחוק מיחזור פסולת אלקטרונית, המחייב שילוב של אנשים עם מוגבלויות בפעילות המיחזור הפסולת האלקטרונית. אלא, שלמרות ההסכמה הרחבה, מעט השתנה מאז החוק נכנס לתוקף. הפרטים לפניכם

לכתבה המלאה

סטאטוס התקשרות אקומיוניטי עם רשויות מקומיות

on .

 

עד כה חתמנו על הסכמים עם 50 רשויות, במקביל אנו קיימנו ומקיימים פיילוטים בכמה רשויות.

רשויות מקומיות

מניסיון תאגיד ERP הפועל ביותר מ- 17 מדינות באירופה - היקף הפסולת הנאספת למיחזור ברשויות המקומיות מוערך ב-3 עד 7 אחוז מהפסולת הנאספת. באחריות כל רשות מקומית לבצע הפרדה ואיסוף של פסולת אלקטרונית וסוללות ולחתום על הסכם התקשרות עם גוף יישום מוכר לשם קבלת החזר עלויות סביר.
החל מיום כניסת החוק לתוקף נפגשה "אקומיוניטי" עם עשרות רשויות מקומיות ובחנה את הפתרונות התפעוליים היעילים ביותר הרלוונטיים ליישום ברשויות המקומיות ואף ביצעה מספר פיילוטים לבחינתם.

conunicaet-ecommunity-local-municipal3

לצפייה בקובץ

גם בשנת הפעילות 2015, כמו בשנת 2014, הצליח תאגיד חברתי אקומיוניטי לעמוד ביעדי המחזור שהציב החוק למיחזור פסולת אלקטרונית.

on .

תאגיד המיחזור לפסולת אלקטרונית, אקומיוניטי, מפרסם דו"ח לסיכום שנת הפעילות 2015, ממנו ניכרת עלייה בכל המדדים, אך במקביל מביעים דאגה לגבי העתיד. לכתבה המלאה באתר infospot.co.il

מפגש רשויות מחוז חיפה

on .

בתאריך 10 לפברואר התקיים מפגש רשויות מחוז חיפה. מטרת המפגש הייתה העלאת איכות יישום חוקי הפרדת פסולת ברשויות, (חוק האריזות וחוק מיחזור פסולת אלקטרונית)
בכנס, השתתפו נציגים מהנהלת המשרד להגנת הסביבה, מנהלת מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, נציגים מ 26 רשויות במחוז חיפה והצפון ונציגים מתאגידי המחזור.
צחי עין גל, מנכ"ל אקומיוניטי, הציג את תפיסת הפעילות והשיטות של אקומיוניטי ביישום החוק ברשויות. במקביל, הוצגו הקשיים והמגבלות העומדים בפני התאגיד והרשויות והתקיים שיח חופשי בין נציגי המשרד, הרשויות והתאגיד.

מחזור פסולת אלקטרונית כתבה ג׳רוזלם פוסט

on .

לאחרונה פורסמה בג׳רוזלם פוסט כתבה עם מנכ״ל אקומיוניטי, צחי עין גל, אשר עסקה בנושא תהליכי יישום החוק הסביבתי למיחזור פסולת אלקטרונית בישראל, מיחזור סוללות ונורות , עמידה ביעדי המחזור השנתיים כפי שהגדיר החוק, והיעדים והכיוונים להמשך הדרך.

הפנינג ירוק לכבוד שבוע הסביבה, בחממה האקולוגית בקיבוץ עין שמר בשיתוף עם אקומיוניטי – תאגיד חברתי למחזור פסולת אלקטרונית.

on .

בשבת , ה-30 לינואר, התקיים הפנינג ירוק לכבוד שבוע הסביבה, בחממה האקולוגית בקיבוץ עין שמר והוזמנו כל תושבי האזור.

ההפנינג ציין גם את סיומו של חודש פעילות מיזם ההסברה של אקומיוניטי "מצטרפים לשינוי חברתי סביבתי בישראל" באמצעות קבוצות מובילות מבתי הספר במועצה האזורית מנשה.

מועצה אזורית מנשה מצטרפת למהפכה חברתית סביבתית אותה מובילה אקומיוניטי

on .

תאגיד אקומיוניטי, בשיתוף "אקולוגיה לקהילה מוגנת" ועמותת "מתלות לחרות", מבצעים פרויקט לאסוף פסולת אלקטרונית בבתי הספר במועצה אזורית מנשה.
במסגרת הפרויקט קיבלו נציגי המועצות הירוקות בבתי הספר ערכת הדרכה, שבאמצעותה יעבירו הדרכות בכיתות. התלמידים נקראים להביא פסולת אלקטרונית מהבתים ולהשליכה לעגלה ניידת שעוברת בין בתי הספר.

כנס רשויות חוצות גבולות - לקראת אפס הטמנה

on .

הכנס התקיים במלון אלמא בזכרון יעקב בהשתתפות מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה – ישראל דנצינגר , מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין – עמית ברכה וראשי רשויות מובילות בתחום הפרדת אשפה במקור.
הכנס עסק בנושא הפרדה במקור ושותפות לקיימות אזורית.
חברת אקומיוניטי הייתה אחת מנותני החסויות לאירוע, כחלק מתפיסתה לאחריות הסביבתית/חברתית והראיה הכוללת של תחום מיחזור פסולת במדינת ישראל.

טקס מסירת העגלה המאובזרת הראשונה של אקומיוניטי לרשות מקומית

on .

בתחילת חודש נובמבר התקיים במועצה איזורית משגב, טקס מסירת העגלה המאובזרת הראשונה של אקומיוניטי לרשות מקומית למיחזור ציוד אלקטרוני.

את תחום איכות הסביבה במועצה אזורית משגב מוביל מר גלעד אוסטרובסקי שעד לפני מספר חודשים הוביל את נושא חוקי איכות הסביבה בעמותת אדם טבע ודין.

נאחל לו בהצלחה ולמועצת משגב על החלוציות והאחריות החברתית הגדולה בנושא מיחזור הפסולת האלקטרונית בישראל

החלה אכיפת חוק מיחזור פסולת אלקטרונית על ידי המשרד להגנת הסביבה

on .

בחוק הסביבתי למחזור פסולת אלקטרונית, אשר נכנס לתוקף ב 1/3/2014, ישנן חובות למגזרים שונים: יבואנים/יצרנים, משווקים, מחזיקי פסולת, רשויות מקומיות וכד'.
למרות שחלפה מאז כניסתו תקופה לא קצרה, בשבוע האחרון החלה אכיפתו על ידי המשרד להגנת הסביבה.
לדברי מנכ"ל טרקלין חשמל, נערכה ביום חמישי ה- 22/10/15 בדיקה אקראית בסניף טרקלין חשמל בכפר סבא ע"י צוות של המשרד להגנת הסביבה.
במבדק רכש הצוות מוצר חשמלי חדש וביקש להחזיר פריט חשמלי ישן בזמן קניית החדש – ונציגי הסניף נענו לדרישתו זו.
בנוסף לבדיקה זו, וידא הצוות כי בסניף זה נמצא מיכל תקני לאיסוף סוללות, שסופק ע"י תאגיד מיחזור פסולת אלקטרונית וסוללות "אקומיוניטי" וכן מדבקת חלון המציינת את דרישות החוק ומחוייבות רשת טרקלין חשמל.
רק בסיום הבדיקה הזדהו נציגי המשרד להגנת הסביבה, וציינו לשבח את הכרת החוק והיישום של נציגי טרקלין חשמל.
אנו מברכים את רשת טרקלין חשמל על תוצאות מרשימות אלה ומסבים תשובת לב היצרנים, היבואנים והמשווקים שהחלה אכיפה של המשרד להגנת הסביבה את נושא החוק הסביבתי למחזור פסולת אלקטרונית, נורות וסוללות.

כנס מקצועי לאתרי הטיפול השותפים למהפכה הסביבתית אותה מובילה "אקומיוניטי"

on .

בתאריך 21.10.15 קיים תאגיד החברתי למיחזור פסולת אלקטרונית "אקומיוניטי" כנס מקצועי לאתרי הטיפול השותפים למהפכה הסביבתית אותה מובילה "אקומיוניטי".

במפגש השתתפו נציגים של כ-20 אתרי טיפול

בכנס הציג מר צחי עין גל, מנכ"ל "אקומיוניטי" את סיכום הפעילות של "אקומיוניטי" מתחילת יישום החוק.

עיקרי הדברים: עמידה ביעדי המיחזור בשנת 2014 ו 2015, גיוס של מעל 70 יבואנים, מעל 40 משווקים ו 180 מחזיקי פסולת שאינה ביתית. כמו כן, בחרו 4 רשויות מקומיות ליישם את הפתרונות של אקומיוניטי.

ע"ד חיים ישר, היועץ המשפטי של "אקומיוניטי" הציג את סעיפי החוק שחלים על אתרי הטיפול.

יום עיון מקצועי למנהלים ונציגים של אתרי הטיפול

on .

בתאריך 21/10/15 תקיים אקומיוניטי, כחלק מהובלתה את יישום החוק הסביבתי למיחזור פסולת אלקטרונית, נורות וסוללות, יום עיון מקצועי למנהלים ונציגים של אתרי הטיפול השותפים למהפכה הסביבתית אותה מקדמת אקומיוניטי - במרכז הדרכה סביבתית בפארק אריאל שרון בחירייה.

במהלך יום העיון יסקור צחי עין-גל, מנכ"ל אקומיוניטי, את פעילות 2014-2015 והמגמות להמשך, ומר אנדריאס בונהוף, סמנכ"ל בכיר בחברת ERP, ירצה על הכיוונים והמגמות בתהליכי מיחזור פסולת אלקטרונית (WEEE) באירופה ובעולם.

כמו כן, יתקיים סיור מודרך בפארק ובאתר מיחזור הפסולת המתחדש.

יום העיון יסתיים בארוחת צהריים חגיגית.

עמדת איסוף פסולת אלקטרונית בבנין בנק הפועלים

on .

במסגרת האחריות החברתית בבנק הפועלים, ובשיתוף פעולה עם אקומיוניטי ואקולוגיה לקהילה מוגנת, הקימו מרכזי איסוף לפסולת אלקטרונית - המועברים לטיפול במפעל המעסיק אנשים עם צרכים מיוחדים

מרכזי האיסוף ממוקמים בחניון הבניין – כך שכל עובד יכול להביא את פריטי הפסולת האלקטרונית מהבית, ולהשליכם למיכלים. בשנת 2014 נאספו בבנק הפועלים כ- 40 טון (!) פסולת אלקטרונית.

מרכזי איסוף פסולת אלטקרונית של בנק הפועלים

כנס קלינטק אוגוסט 2015

on .

מנכ"ל אקומיוניטי, צחי עין-גל, השתתף בכנס קלינטק (אוג. 2015) בפאנל בין תחומי, שדן ביישום חוקי המיחזור במדינת ישראל. הכנס התקיים במעמד השר להגנת הסביבה מר אבי גבאי.
בכנס הוצגה העגלה הניידת המיועדת לשימוש ברשויות המקומיות ובמועצות האזוריות

עגלת המחיזור הציוד האלקטרוני של אקומיוניטי

יום עיון למשווקים הנמצאים בהתקשרות עם אקומיוניטי

on .

בתאריך 18/8/215 התקיים יום עיון למשווקים הנמצאים בהתקשרות עם אקומיוניטי, ליום העיון הוזמנו עשרות רשתות שיווק המייצגות מעל 1,100 חנויות.
מטרת יום העיון היתה: הרחבת הידע , העמקת המקצועיות ומתן כלים ואמצעים למשווקים בכדי שיוכלו למלא את הנחיות החוק ככתבן וכלשונן.
במסגרת יום העיון הוצג חזון התאגיד, הוצג החוק ומשמעויותיו, הוצגו בפירוט רב חובות המשווק ובהמשך הוצגה רשימה ארוכה של שאלות ותשובות אותן ריכז התאגיד שהגיעו מערוצים שונים.
בסיום יום העיון קיבל כל נציג חברה קופסת איסוף סוללות הכוללת מדבקות פרסום בחנויות, דפי שאלות ותשובות למשווק, דפי חלוקה לעובדים ושי צנוע.
המשתתפים שאלו שאלות רבות, הביעו התעניינות והודו לאנשי אקומיוניטי על המפגש החשוב.

image001

יום עיון למשווקים הנמצאים בהתקשרות עם אקומיוניטי - אולם הרצאות

ביקור של מריו שמפיין בארץ , סוקר בכיר מתאגיד המחזור ERP

on .

בסוף חודש יולי ביקר בארץ מריו שמפיין, סוקר בכיר מתאגיד המחזור ERP. הסוקר ביקר במספר אתרי טיפול ברחבי הארץ והוציא חוות דעת ונקודות לשיפור. אין ספק שפעילות זו תביא לשיפור והתמקצעות באתרי הטיפול למיחזור פסולת אלקטרונית. בכך מייצרת אקומיוניטי, בשיתוף עם , ERP ערך מוסף לתחום מחזור פסולת אלקטרונית.

אסיפת יצרנים ויבואנים לשנת 2015 של אקומיוניטי – תאגיד חברתי למחזור פסולת אלקטרונית בע"מ

on .

בתאריך 21 ביולי 2015, ה' באב תשע"ה, התקיימה אסיפת היבואנים והיצרנים הקשורים עם החברה בהסכם לקבלת שירותים. הנושאים על סדר היום: הצגת העניינים שדווחו למנהל לפי סעיף 21 לחוק למעט הפרטים האמורים בסעיף קטן (א)(2) שבו. הצגת סטאטוס פעילות לשנת 2015 וכיוונים כלליים לשנת 2016.

לוגאים של יבואנים ויצואנים שחתמו הסכם עם אקומיוניטי לפינוי פסולת אלקטרונית

במהפכה הזו לכולנו יש תפקיד

on .

יש לנו הזדמנות להפוך נטל אקולוגי – לנכס חברתי. מהפכת מיחזור הפסולת האלקטרונית יצאה מהתחנה ולא תעצור. במקום להיגרר להתראות, קנסות ותביעות: תעלו עליה. מי שירוויחו מכך יהיו ילדינו ונכדינו.
לכתבה המלאה ב-ynet

הכנסת החלה בפינוי פסולת אלקטרונית לאקומיוניטי.

on .

הכנסת החלה בפינוי פסולת אלקטרונית לאקומיוניטי. הפסולת תהפוך למשאב שיתמוך באנשים בעלי צרכים מיוחדים
מנכ"ל הכנסת, מר רונן פלוט, אמר כי " פינוי הפסולת האלקטרונית הוא רכיב חשוב בטיפול בכלל הפסולת של הכנסת. בשנתיים הקרובות ייערך סקר פסולת מקיף ולאחריו תוכן תכנית אב לטיפול ופינוי פסולת אלקטרונית בפסולת של הכנסת".

תאגיד מיחזור מחזיר את הרווחים ללקוחותיו

on .

תאגיד המיחזור החברתי "אקומיוניטי" החליט להשיב ליבואנים שחתמו איתו 10% מדמי הטיפול ששילמו השנה ובסך הכול 770 אלף שקלים

לראשונה מאז נכנס לתוקפו חוק מיחזור פסולת אלקטרונית במרס אשתקד, משיב תאגיד המיחזור החברתי "אקומיוניטי ERP" ליבואנים החתומים איתו 10% מדמי הטיפול ששילמו יבואנים אלו במהלך שנת 2014. סך הכול השיבה "אקומיוניטי" סכום כולל של 770,000 שקלים, כשכל יבואן קיבל החזר בהתאם לגודלו ולגובה דמי הטיפול ששילם.

להמשך קריאת הכתבה ב-ynet

כך ממחזרים מקרר

on .

קניתם מקרר חדש? ייתכן שהמקרר הישן שלכם הגיע למתקן הזה באשדוד, שם הוא עבר תהליך מיחזור והפך לקוביית מתכת שתישלח להתכה

רובנו ממחזרים בקבוקים, אריזות ובגדים - אבל ידעתם שגם מוצרי חשמל עוברים תהליך מיחזור? באשדוד ובכמה מקומות נוספים ממחזרים את המקררים הישנים שלכם וגם את מכונות הכביסה, התנורים ועוד מוצרי חשמל – שהופכים בסוף תהליך המיחזור לגוש מתכת שנמכר להתכה בארץ או בחו"ל.

להמשך קריאת הכתבה של ירון דרוקמן מ-ynet

פסטיבל אביב 2015 בחירייה – "חושבים לפני שזורקים".

on .

כ-600 ילדים ובני נוער ביקרו ברביעי, 1.4 בפסטיבל אביב 2015 שנערך בפארק המחזור חירייה. במהלך היום השתתפו הילדים במגוון סדנאות ופעילויות תחת הכותרת "חושבים לפני שזורקים",כולל סדנת "פירוק של פסולת האלקטרונית" אשר נערכה בחסות תאגיד אקומיוניטי.השתתפות ילדים במגוון סדנאות ופעילויות תחת הכותרת "חושבים לפני שזורקים"

יום מעשים טובים פרדס חנה

on .

מ.מ. פרדס חנה - כרכור קיימה בשיתוף תאגיד אקומיוניטי הפנינג איסוף פסולת אלקטרונית - במסגרת יום מעשים טובים. להפנינג האיסוף קדמה תוכנית הסברה בתנועות הנוער, שהובילו את הפעילות בהפנינג, בנושא חשיבות הטיפול בפסולת אלקטרונית בשילוב התרומה לקהילה באמצעות העברת הפסולת לטיפול באתר ״אקולוגיה לקהילה מוגנת״ המעסיק עובדים עם צרכים מיוחדים

הפנינג איסוף פסולת אלקטרונית - במסגרת יום מעשים טובים

ביקור בחברת ERP בספרד

on .

במהלך חודש ינואר ביקרו בספרד צחי עין-גל, מנכ"ל אקומיוניטי ואלון הוניגמן, מנהל התפעול של אקומיוניטי, בארגון וליווי של חברת ERP ספרד.

במסגרת הביקור נערכו סיורים במפעלי מיחזור למקררים ומזגנים (COLD), מכשירי חשמל קטנים (SDA), מכשירי חשמל גדולים (LDA), מסכים (CRT). כמו כן סיירו צחי ואלון במתקנים למיון ומחזור סוללות אלקליין, וכן מיחזור נורות פלורסצנט וכספית.

פיילוט מיחזור פסולת אלקטרונית ביקנעם

on .

תאגיד המיחזור החברתי אקומיוניטי עורך פיילוט לאיסוף פסולת אלקטרונית ברשויות מקומיות בשיתוף עיריית יקנעם. זו הפעם הראשונה שבה נערך איזוף של פסולת אלקטרונית היישר ממשקי בית.

במסגרת הפיילוט תספק אקומיוניטי לעיריה עגלה ניידת תנויד בשטח העיר לפי לוחות זמנים שיפורסם מראש בכל יום סמוך למרכז שכונתי אחר.

העגלה גם תאסוף פסולת מבתי תושבים שנרשמו במוקדי במוקד העירוני מבעוד מועד. נוסף על כך יתקיימו ימים מרוכזים לאיסוף פסולת אלקטרונית באתרים מרכזיים.

בתאריך 23/11 התקיימה אסיפת יבואנים יצרנים בהשתתפות כל נציגי החברות שחתמו עם התאגיד

on .

בתאריך 23/11 התקיימה אסיפת יבואנים יצרנים בהשתתפות כל נציגי החברות שחתמו עם התאגיד. במסגרת המפגש קיבלו המשתתפים סקירה על השינויים, ההתפתחויות והכיוונים לשנת העבודה הבאה וכן נבחרו שני דח"צים חדשים בשם אבי שני ורומינה מאיר – רפה.

מנהל התפעול של אקומיוניטי, אלון הוניגמן, השתתף במפגש של פורום המנהלים בתעשייה

on .

מנהל התפעול של אקומיוניטי, אלון הוניגמן, השתתף במפגש של פורום המנהלים בתעשייה באזור הצפון, שהתקיים במכללת "ארזים" בשלומי. במסגרת המפגש הוצג נושא מחזור פסולת אלקטרונית ליצרנים ומחזיקי פסולת שאינה ביתית.

בתחילת מרץ הגיעו לביקור של מספר ימים בארץ בכירי ERP בהובלת המנכ"ל מר אומברטו רייטרי

on .

בתחילת מרץ הגיעו לביקור של מספר ימים בארץ בכירי ERP בהובלת המנכ"ל מר אומברטו רייטרי, סמנכ"ל פיתוח עסקי מר אנדריאס בוהנוף וסמנכ"ל התפעול מר כריסטוף פאוטרט, במסגרתו קיימנו: מפגש עם בכירי המשרד להגנת הסביבה בראשות השר מר עמיר פרץ ומנכ"ל המשרד מר דוד לפלר, נפגשנו עם בכירי היבואנים, ביקרנו במספר מפעלי מחזור פסולת אלקטרונית ובחנו שוב את המודל התפעולי של התאגיד.