חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש

הרשמה לניוזלטר

משבר הקורונה – הזדמנות למצוינות חברתית וסביבתית

ההתפרצות בישראל לימדה את כולנו לקח חשוב – אפשר וצריך למחזר אחרת. טור אישי על תועלת עסקית וחברתית דווקא בצל הקורונה

מאת: צביקה רובינצ’יק, מנכ”ל אקומיוניטי

1/6/2020

השבועות הראשונים עם ההתפרצות של מגפת הקורונה בישראל איתגרו את כולנו – אנשים, חברות וארגונים – אך גם חידדו את מהות קיומנו כאן ואת דרך ההתמודדות שלנו כפרטים וכחברה. לצד התקופה המאתגרת במגזר העסקי היינו עדים לעוצמתה של האחווה האנושית, לנתינה ברוחב לב לחלשים ולמי שזקוקים ליד תומכת ומסייעת.

תרומת טלויזיות לבית אבות במגדל העמק
תרומת טלויזיות לבית אבות במגדל העמק

יוזמות חברתיות רבות של אנשים פרטיים ושל גופים עסקיים קרמו עור וגידים והתממשו בזמני תגובה קצרים. גם אנחנו, כתאגיד שאמון בשגרה על מיחזור פסולת אלקטרונית מסוגים רבים, זכינו להירתם למאמץ הלאומי והחברתי, וביצענו מהלכים שנועדו לשפר את איכות חייהם של אלפי דיירים בבתי אבות. כך למשל, גויסו מאות מכשירי טלויזיה בסיוע התאחדות המלונות – ואלה הועברו לדיירים המוגדרים אוכלוסיה בסיכון. בתהליכי העבודה השגרתיים שלנו משולבים אנשים עם צרכים מיוחדים, ובעת המגפה – שבה אנשים מאוכלוסיות חלשות נהנו מפרי עמלנו ומהתרומות שהועברו אליהם – ראינו בשליחות החברתית שלנו יעד משמעותי לפעולה. עשייה זו מגלמת בתוכה את מהות התאגיד – מיחזור בהיקפים משמעותיים תוך שילוב ערכים חברתיים, הסברה וחינוך.

אתגרי הקורונה מעצימים בכל ארגון את הדי אנ איי היחודי לו. בימים של שגרה אנחנו פועלים למיחזור פסולת אלקטרונית בצורה נאותה המאפשרת לעקוב אחר מקורות הפסולת ושרשרת הטיפול כך שיובטח כי לא יהיה זיהום סביבתי, ושהפסולת תאוחסן ותטופל לפי אמות מידה גבוהות ברמה המקצועית, ההנדסית והניהולית. גם בימים כתיקונם אנחנו משיגים אפקט משולש של תרומה לסביבה תוך יצירת ערך כלכלי, סביבתי וחברתי – והדברים הללו מועצמים בתקופה הנוכחית.

התאגיד משלים בימים אלה מיחזור פסולת בהיקף של 100 אלף טונות מאז שנוסד, ובכלל זה – מעל 15 אלף טון מקררים, למעלה מ-12 אלף טון ציוד מיזוג, וכ-40 אלף טון של מכשירי חשמל גדולים.  שותפינו לדרך הם למעלה מ-200 יבואנים ויצרנים ועוד מספר דומה של משווקים המפעילים למעלה מ-3,100 נקודות מכירה ומכניסים לשוק הישראלי מדי שנה כ-60 אלף טון של ציוד חדש לשימוש ביתי או מוסדי. לצדם יש כ-60 רשויות מקומיות – בהן גם כמה ערים גדולות – שתושביהן ממחזרים בעזרתנו את הפסולת האלקטרונית ונהנים מתוכניות חינוכיות שאנחנו מובילים בנושא. הפריסה הארצית הנרחבת וההיענות הגוברת למהלכי חינוך והסברה מביאים לידי כך שמספר התושבים שממחזרים באמצעות התאגיד נמצא בעלייה מתמדת.

טלויזיות שנתרמו מבתי מלון במבצע
טלויזיות שנתרמו מבתי מלון במבצע

בתקופת הקורונה חשתי שהתקווה מפעמת כל הזמן – בטוב לבם של אנשים וארגונים שביקשו למסור ציוד חשמלי למי שחווו מצוקה אמיתית, באלפי מתנדבים שסייעו לאוכלוסיות בסיכון, במפעלים שבהם עבדו אנשים עם מוגבלויות בחידוש של ציוד מיחשוב מתקדם ומיחזורו גם תחת המגבלות הנוקשות שהוטלו עליהם כמו על מקומות עבודה רבים אחרים. למרות כל הקשיים ואולי אפילו בזכותם – נראה שבתקופה המאתגרת שעברנו רוח האדם נגלתה במלוא עוצמתה.

תקופת הקורונה צריכה ללמד את כולנו לקח חשוב – אפשר למחזר גם אחרת. המודל שעלינו לאמץ הוא של מיחזור המגלם בתוכו גם קשב וחמלה. הציבור הרחב חושב על מיחזור כדרך הנכונה לדאוג לסביבה – וזו תהיה תמיד הגישה העיקרית, אך יש למקסם את העשייה עוד יותר, ולמחזר בצורה כזו שתסייע לחלשים ולמי שזקוקים לעזרה. בעשותנו כן, אנחנו שואפים למצוינות חברתית-סביבתית – וזוהי תמצית הקיום של תאגיד חברתי-סביבתי.

תרומת טלויזיות לבית אבות בחדרה
תרומת טלויזיות לבית אבות בחדרה

רוצים להישאר מעודכנים ולקבל את כל חדשות התאגיד?

השאירו כתובת דואר אלקטרוני ונדאג לעדכן אתכם