חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש

הרשמה לניוזלטר

ממחזרים ביחד

סליידר עמוד הבית אקומיוניטי

ממחזרים לסביבה ומחזירים לחברה

מכשירי החשמל הישנים והסוללות שהתרוקנו עלולים מצד אחד לגרום לפגיעה חמורה בסביבה – אדמה, מקורות מים והשפעות אקלימיות חריפות אך מצד שני הם מכילים חומרי גלם איכותיים ובעלי ערך שניתנים לשימוש חוזר. בשנת 2012 מדינת ישראל חוקקה את ה”חוק לטיפול סביבתי בציוד אלקטרוני חשמלי ובסוללות” והחליטה על מערך הטיפול המקיף והשיטתי בפסולת האלקטרונית.
עלינו האזרחים מוטלת האחריות להכיר את החוק ואת הכלים שהוא מעניק לכולנו על מנת למזער את הפגיעה הסביבתית שיוצרת הפסולת האלקטרונית.

בואו נמחזר ביחד לסביבה את הפסולת האלקטרונית ונחזיר לחברה עם קידום תעסוקה לאנשים עם צרכים מיוחדים.
רוצים לדעת היכן נמצאים מתקני המחזור שלנו? לחצו כאן

שאלות ותשובות

פסולת אלקטרונית היא ציוד או אמצעים אשר אינם יכולים עוד לשרת את המטרה שלשמה יוצרו.
מוצרי חשמל וסוללות שהופכים לפסולת, מכילים רשימה ארוכה של חומרים מסוכנים לסביבה ולאדם, כגון: פלדה, נחושת, אלומיניום, ברזל, כספית ועוד.

כדי לאפשר מחזור וטיפול נאות בחומרים המסוכנים, חשוב מאוד להפריד בין סוגי הפסולת האלקטרונית השונים, אשר מכילים סוג שונה של חומרים מסוכנים ברמת סיכון שונה, לפי סוג המכשיר והסוללה. להפרדה במקור חשיבות עליונה להפיכת מחזור פסולת אלקטרונית ליעיל יותר כך שהסיכונים הסביבתיים הופכים למינימליים.

תאגיד “אקומיוניטי” פורס רשת רחבה של תשתית איסוף פסולת אלקטרונית:

 • במרחב העירוני, קיימים מוקדי איסוף ומתקני מחזור שמתפעל התאגיד, המאפשרים איסוף של מכשירי חשמל, נורות וסוללות, תוך הפרדה נאותה בין זרמים אלו.
 • בתי עסק ומשווקים אשר מוכרים סוללות וקשורים עם התאגיד, מחויבים בהצבת מכלים לאיסוף סוללות. רשתות שיווק רבות, כמו שופרסל ורשת סניפי דואר ישראל למשל, מרושתות בתשתית איסוף סוללות מתאימה של התאגיד.
 • אזרח שמעוניין בפינוי מוצרי חשמל גדולים (מקרר, תנור, מכונת כביסה וכו’) מביתו במעמד קניית מוצר זהה חדש, זכאי לפינוי המוצר הישן ללא עלות מביתו, כשהתאגיד מנהל את ערוץ הפינוי והמחזור.
 • משווק מוצרי חשמל חייב לקבל חזרה מוצר חשמלי מלקוח, במעמד קניית מוצר חדש, שווה ערך.
 • מחזיקי פסולת אלקטרונית (בתי עסק וחברות), חייבות להתקשר עם התאגיד ולפנות פסולת אלקטרונית למחזור באתר מחזור מוכר בלבד.
 • מחזור בצורה נאותה, מקטין את הנטל הסביבתי של פסולת אלקטרונית ומקטין את הנזק הבריאותי הפוטנציאלי אליו חשופים אנשים.
 • השבה והשמשה של ציוד חשמלי ואלקטרוני חשובה מאוד כיוון שבצורה זו, הנזק הסביבתי הוא מינימלי או לא קיים. החומרים המסוכנים שקיימים במכשור החשמלי לא נחשפים לסביבה, וחוזרים לתפקד במכשיר החשמלי לפי ייעודם המקורי.
 • השמשה של ציוד תורמת לצמצום בפליטת גזי חממה ושימוש באנרגיה, שמתרחשים במהלך ייצור של מכשור חשמלי חדש (שהיה נרכש אלמלא הושמש מחדש הציוד הישן)
 • פסולת אלקטרונית מהווה רק 2% מכלל הפסולת המוצקה המיוצרת בעולם אך אחראית לכ- 70% מסך אפקט הרעילות המצטבר של פסולת מוצקה.
 • מחקרים הראו שבמדינות בהן לא מטופלת פסולת אלקטרונית כיאות, רמת התחלואה מסרטן, גבוה פי 3 או 4 יחסית למדינות בהן פסולת זו ממוחזרת בצורה נאותה.
 • פסולת אלקטרונית שהושלכה כפסולת מוצקה “רגילה” – פולטת גזי חממה, שמשפיעים על התחממות כדור הארץ, מתכות כבדות שמזהמות את הקרקע ומי התהום ואשר בסופו של דבר מגיעות לשרשרת המזון ולאנשים שבאים במגע עם הסביבה.
 • כל סוללה מכילה חומרים מסוכנים. המינון שלהם נקבע על פי סוגה ואופן השימוש בה. רבות מהסוללות מכילות מתכות כבדות, כסף, עופרת, כספית, אבץ, קדמיום, נחושת, ניקל, ליתיום וכדומה. אלו הם חומרים רעילים הגורמים לזיהום אקולוגי חמור. הם מחלחלים אל תוך האדמה ומזהמים אותה ואת מי התהוםהמצויים בה.
 • הגזים הנפלטים מהחומרים הללו, שמשתחררים לאוויר לאחר התהליך הכימי הגורם לפירוק המעטפת החיצונית של הסוללה, מסוכנים לבריאות. הם עלולים לגרום לנזקים בכליות, במוח, בריאות ובדרכי הנשימה, בעור ואפילו בעצמות.
 • הערכות הן שכל משפחה בישראל צורכת כקילו וחצי של סוללות בכל שנה. בתום השימוש בהן, הן מושלכות, בדרך כלל, אל תוך פח האשפה. שם הן מתערבבות עם הפסולת הביתית הרגילה ומגיעות לאתרי הפסולת.
 • פסולת ביתית רגילה מכילה חומרים אורגנים וכתוצאה מכך עשירה בחומציות. ההשפעה של החומציות הזאת, על הסוללות המצויות באשפה ביתית, גורמת לכך שנוצר תהליך כימי הפועל לפירוק המעטפת החיצונית של הסוללה. כתוצאה מכך משתחררים ממנה חומרים מסוכנים המצויים בה.
 • בישראל ממחזרים כ- 130,000 טון פסולת אלקטרונית בשנה, כ- 13 ק”ג לאדם.
 • בתאגיד אקומיוניטי ממחזרים בשנה כ-25,000 טון פסולת אלקטרונית ומעל 200 טון סוללות. את הסוללות מחזרים במפעלים ייעודיים: 0% הטמנה! 100% רווח לסביבה!
 • מתוך הפסולת האלקטרונית, מידי שנה ממחזרים 100 טון נורות המכילות גזים רעילים (לדוגמא, פלואור). כדי למנוע פליטה של גז רעיל לאוויר (גורם לחור באוזון), הנורות מפורקות בתהליך מבוקר.
 • מידי שנה, 2500 טון של פ”א ממוחזרים ע”י אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים. כך התרומה היא גם סביבתית. אנשים אלו זוכים באמצעות המחזור לפרנסה מכובדת והוגנת, וכן עוברים תוך כדי העבודה תהליך שיקום.
 •  

אנו בתאגיד אקומיוניטי מקדמים את אפשרויות התעסוקה לאנשים עם צרכים מיוחדים בתחום האקולוגיה בכלל, ומחזור פסולת אלקטרונית ומקצועות טכנולוגיים בפרט. בנוסף אנו שמים דגש על טיפוח רווחתם האישית והחברתית.
אנו מאמינים ביצירת שינוי תודעתי, חברתי וסביבתי, בו קהילת האנשים עם צרכים מיוחדים מובילה יחד עם אחרים באופן אינטגראלי את אתגר המחזור, בדגש על המחזור האלקטרוני, כהזדמנות חברתית- סביבתית באופן מקצועי ואפקטיבי, תוך יצירת תעסוקה משקמת והוגנת לאנשים אלה.
לשם כך, תאגיד אקומיוניטי משתף פעולה עם “אקולוגיה לקהילה מוגנת” שהינו אתר לטיפול בפסולת אלקטרונית המעסיק אנשים עם צרכים מיוחדים ומוביל אג’נדה חברתית סביבתית פורצת דרך

צור עימנו קשר

רוצים להישאר מעודכנים ולקבל את כל חדשות התאגיד?

השאירו כתובת דואר אלקטרוני ונדאג לעדכן אתכם