חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש

הרשמה לניוזלטר

איך מוסרים פסולת אלקטרונית למיחזור?

  1. קניתם מקרר חדש (או מכונת כביסה, או מייבש)? תתחדשו!
    דעו שהמוביל שמספק לכם את המקרר (או את מכונת הכביסה, או את המייבש) מחויב על פי החוק החדש לאסוף בעת ההובלה את המוצר הישן שלכם הדומה למוצר החדש שרכשתם, ללא עלות וללא תמורה, ולהעביר אותו למיחזור באמצעות אחד מהגופים המוכרים.
  2. אותו עיקרון נכון למעשה לגבי כל מוצר חשמלי שתרכשו בבית עסק, גם ללא צורך בהובלה. ממייבש כביסה דרך מחשב ועד לפנס כיס – מי שמוכר לכם מוצר חדש מחויב לקבל את המוצר הישן שלכם הדומה למוצר החדש שרכשתם, ללא עלות וללא תמורה בעת הרכישה בחנות.

  3. במידה ולא רכשתם מוצר חדש אלא “ירשתם” מוצר ישן מקרוב משפחה או חבר אשר כעת ברצונכם למסור, הכתובת לאיסוף היא הרשות המקומית (לעיתים הפינוי יהיה כרוך בתשלום). בהמשך הדרך הרשויות המקומיות תצבנה נקודות איסוף מיוחדות, במימון תאגידי המחזור, שם ניתן יהיה למסור מוצרים ישנים למחזור.

על איזה ציוד החוק לא חל?

החוק אינו חל לגבי מספר סוגי ציוד וביניהם: נורות להט; ציוד תעשייתי מקצועי קבוע גדול, המותקן באופן קבוע במתקני ייצור תעשייתי; מתקנים קבועים גדולים, מורכבים כחלק ממבנה, כגון מסועים ומעליות; רכב ומצבר לרכב.

טיפים בנוגע להעברת מחשבים למחזור

  • אל תשכחו לטפל במידע השמור במחשב. חברות וגורמים פרטיים שאבטחת המידע חשובה להם צריכים לוודא כי הגורם אליו מסרו את המחשב הישן מסוגל לבצע תהליך גריסה דיגיטלית, המבטיח שכל מידע שהיה על המחשב יושמד ללא אפשרות שיחזור. הדבר נכון כמובן גם לגבי לפטופ, טאבלט, דיסק און קי ודיסקים- גם הם כלולים בתחולת החוק.
  • “מחשב חברתי”- נעים להכיר! מחשבים חברתיים הם מחשבים המורכבים מחלקים של מחשבים אחרים שנמסרו למיחזור. מחשבים חברתיים נמכרים לציבור עם אחריות לחצי שנה, וכמובן במחיר נמוך משמעותית ממחירו של מחשב חדש. כך שבהעברת מחשבכם הישן למחזור תרמתם פעמיים: שמרתם על איכות הסביבה ואפשרתם למשפחות שידן אינה משגת נגישות למחשבים.
  • כאשר מסכים או צגים מנופצים במסגרת טיפול לא ראוי, חומרים רעילים משתחררים לאוויר ולקרקע. זו סיבה נוספת להקפיד ולהעביר את המסכים למיחזור אצל גוף מוכר ומתמחה שדואג להעביר את המסכים לטיפול מתאים.

ההיבט החברתי של המיחזור

לפי החוק, כל גוף מוכר העוסק במיחזור פסולת אלקטרונית מחויב לתת הזדמנות תעסוקתית שווה לבעלי מוגבלויות.

הנושא עלה לשיח הציבורי לאחר שיזם ישראלי בשם דני קוגן הקים, בשנת 2007, את מפעל אקולוגיה לקהילה מוגנת למיון ומיחזור פסולת אלקטרונית, המבוסס על העסקת עובדים בעלי מוגבלויות.

דני הוכיח שבתחום עבודה זה למוגבלות העובד השפעה נמוכה על תפוקתו ובכך פתח צוהר תעסוקתי לעשרות ומאות מוגבלים. כך מתאפשר להם עד היום להצטרף למעגל העבודה ולהפוך לנכס חברתי. אנו גאים ושמחים על כך שדני (באמצעות אקולוגיה לקהילה מוגנת) הינו אחד מבעלי המניות שלנו באקומיוניטי.

יישום החוק יאפשר לאסוף, למיין ולטפל בהיקף גדול יותר של פסולת אלקטרונית. גידול באיסוף ישפיע באופן מידי על הגדלת היקף התעסוקה של בעלי צרכים מיוחדים.

אקומיוניטי תמשיך לפעול להגדלת מספר המועסקים בתחום הטיפול במיחזור פסולת אלקטרונית. מימוש התכנית השיקומית של אקומיוניטי במפעלי המיחזור, המחויבים בהזדמנות תעסוקתית שווה לאנשים בעלי מוגבלויות, תאפשר הגדלה משמעותית בתהליכי השיקום של המועסקים.

 

רוצים להישאר מעודכנים ולקבל את כל חדשות התאגיד?

השאירו כתובת דואר אלקטרוני ונדאג לעדכן אתכם