חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש

הרשמה לניוזלטר

פינוי פסולת אלקטרונית, תהליך מחזורה וחשיבותו

למרות חשיבותה של תעשיית האלקטרוניקה לאיכות חיינו, מוצרי האלקטרוניקה שלנו מכילים כמה מהחומרים המסוכנים ביותר לסביבה והרעילים ביותר למי התהום: מהניקל והקדמיום שבסוללות ועד לכספית שבמסכי המחשב והטלוויזיה.

משקלו של הציוד החשמלי והאלקטרוני הנמכר בישראל מוערך על ידי המשרד להגנת הסביבה בכ-130,000 טון בשנה, כמות אשר הולכת וגדלה מדי שנה. המשרד הציב לו כמטרה את הפיכת הפסולת ממטרד למשאב, תוך הקטנת כמות הפסולת המועברת להטמנה.

פסולת הציוד החשמלי והאלקטרוני אינה הומוגנית. היא מורכבת מסוגי חומרים שונים וממרכיבים רבים. כ-50% מפסולת זו עשויה מברזל ופלדה, כ-20% מפלסטיק מסוגים שונים, כ-10% נוספים מורכבים ממתכות אחרות, ועוד כ-3% הם מעגלים מודפסים. הרכב הטרוגני זה מצריך התייחסות מיוחדת לציוד החשמלי והאלקטרוני ולטיפול בפסולת הנוצרת מציוד זה, כדי לצמצם את השפעתם הסביבתית.

באמצעות מחזור פסולת אלקטרונית מוצאים השמנים והגזים המסוכנים אשר נמצאים במנגנונים של חלק ממכשירי החשמל הביתיים, כאשר המעטפת עצמה נגרסת בדרך כלל. מחזור הפסולת האלקטרונית מאפשר השגת שתי מטרות סביבתיות חשובות גם יחד: צמצום היקף הפסולת אשר מועברת להטמנה תוך שמירה על איכות הקרקע ומי התהום.

בעולם וגם בישראל, מתקיים איסוף ופירוק של פסולת ציוד אלקטרוני באופן לא מוסדר, ללא קיום התשתיות הסביבתיות והבטיחותיות הנדרשות לשם מניעת זיהום הסביבה ותוך סיכון העובדים העוסקים בכך, לצורך מיצוי המרכיבים בעלי הערך שבפסולת. האינטרס במחזור פסולת אלקטרונית באמצעות גופים מוכרים ומוסדרים הוא של כולנו, שרוצים סביבה נקיה ובטוחה יותר.

אם נתגייס למטרה ונפעל בהתאם לחוק החשוב הזה לא ימשיכו החומרים המסוכנים לחלחל לאדמה ולמי התהום, ותצטמצם הפגיעה בסביבה ובבריאותנו. כאן משתלבת אקומיוניטי בתמונה!

מהו בדיוק “ציוד חשמלי ואלקטרוני”? באיזה ציוד מדובר?

ציוד חשמלי ואלקטרוני מוגדר בחוק כציוד או מכשירים המיועדים לפעול באמצעות זרם חשמלי או שדה אלקטרומגנטי, וכן ציוד לייצור, להולכה או למדידה של זרם או שדה אלקטרומנטי, אם הוא מיועד לשימוש במתח חשמלי שאינו עולה על 1,000 וולט בזרם חילופין או 1,500 וולט בזרם ישר.

דוגמאות לציוד כזה המנויות בחוק:

  • מכשירי חימום וקירור , כגון מקררים, מקפיאים ומזגנים;
  • מוצרים הכוללים מסך או צג כגון טלוויזיות, מסגרות דיגיטליות;
  • מכשירי חשמל “גדולים”, כגון מכונות כביסה, מכשירי מיקרוגל, פלטות חשמליות;
  • מכשירי חשמל “בינוניים”, כגון מצנמים, שעונים, מכונות גילוח, מצלמות, נגני מוסיקה, מאווררים, מגהצים, צעצועים אלקטרוניים;
  • ציוד תקשורת, כגון מחשבים אישיים, מדפסות, מחשבונים וטלפונים.

פינוי פסולת אלקטרונית מבית עסק / ארגון

רוצים להישאר מעודכנים ולקבל את כל חדשות התאגיד?

השאירו כתובת דואר אלקטרוני ונדאג לעדכן אתכם