חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש

הרשמה לניוזלטר

מחזור סוללות

החוק מגדיר סוללה או מצבר כמקור של אנרגיה חשמלית הנוצרת מהתמרה ישירה של אנרגיה כימית, המורכב מתא סוללה ראשי אחד או יותר שאינו ניתן לטעינה או מתא סוללה משני אחד או יותר הניתן לטעינה.

חלק מהציבור כבר מודע לחומרים המסוכנים שנמצאים בסוללות, וביניהם כספית, ניקל, קדמיום, עופרת, אבץ, מנגן, ליתיום ועוד.

עד היום, בישראל לא התקיים פתרון מחזור “אמיתי” לסוללות. מה שנאסף עד כה (בקופסאות האיסוף אשר בוודאי נתקלתם בהן בשנים האחרונות) הועבר לאתר הטמנה מיוחד ברמת חובב, הטמנה שאמורה הייתה למנוע את חלחול החומרים המסוכנים לקרקע ולמי התהום. הדבר נכון הן לפסולת סוללות שאסף הציבור והן לפסולת סוללות טלפונים סלולריים אשר חברות הסלולר השליכו, היינו מיליוני סוללות מידי שנה.

הדבר עומד להשתנות עם כניסתו לישראל של תאגיד המחזור הגדול באירופה, ERP- European Recycling Platform, אשר חבר לאקומיוניטי. סוללות שתיאספנה על ידי אקומיוניטי תשלחנה לאחד ממפעלי המחזור המיוחדים באירופה, אשר מסוגלים למחזר את הסוללות ולא להטמינן.

אז איך מוסרים סוללות למחזור?

טוב ששאלת. בשתי דרכים נגישות ופשוטות:

  1. בתי עסק המוכרים סוללות. לפי החוק, כל בית עסק המשווק סוללות מחויב להציב בשטחו מיכל לאיסוף סוללות, לקבל ללא תשלום סוללות משומשות מיחידים המעוניינים למסור אותן, גם אם לא רכשו דבר בחנות, ולהעבירן למחזור. משווקים רבים בפריסה ארצית כבר התקשרו עם אקומיוניטי, אשר הציבה בסניפיהם מכלי איסוף סוללות אליהם תוכלו להשליך סוללות משומשות, וביניהם שופרסל, סופר-פארם, המשביר לצרכן, אלקטרה, ניו פארם, פלאפון, בזק, פרטנר (אורנג’) ועוד רבים וטובים. כעת מחזור הסוללות זמין לכל אחד. חפשו את המיכל שלנו, המעיד על כך שהסוללות הנאספות מגיעות למחזור במפעלי מחזור מיוחדים ולא להטמנה.
  2. מוקדי ומרכזי איסוף ברשויות המקומיות. בהמשך הדרך תצבנה הרשויות המקומיות נקודות איסוף עירוניות אשר גם אליהן ניתן יהיה למסור סוללות משומשות למחזור.

רוצים להישאר מעודכנים ולקבל את כל חדשות התאגיד?

השאירו כתובת דואר אלקטרוני ונדאג לעדכן אתכם