חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש

הרשמה לניוזלטר

אקומיוניטי בערוץ 90 שניות בכלכליסט

צחי עין גל , מנכ”ל, אקומיוניטי בערוץ 90 שניות בכלכליסט בפרק הראשון מתוך סדרת פרקים בנושא

מדוע חשוב שגם אתם תתחילו למחזר פסולת אלקטרונית?

כניסתו ואכיפתו של החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי, אלקטרוני ובסוללות. מהי האסוציאציה הראשונה שלכם כשמדברים על מיחזור? פלסטיק? זכוכית? נייר? ומה בנוגע לפסולת אלקטרונית?

בישראל, הפסולת של הציוד האלקטרוני והחשמלי, מהווה פחות מ 10% מסך המשקל של כלל הפסולת הביתית, אך על פי ההערכות היא מייצרת מעל 60% מסך הרעלים המסוכנים! בניגוד לפלסטיק, זכוכית או נייר, פסולת אלקטרונית אינה הומוגנית. היא מורכבת מפלסטיק, מתכות ומעגלים אלקטרוניים ולאדם פרטי או לחברה אין את היכולת להפריד בין המרכיבים השונים.

אז פשוט נזרוק אותה לפח רגיל? ממש לא. כדי להסדיר את הענף וליישר קו עם מדינות מפותחות, נכנס לתוקף ב 1.3.2014 ‘החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות’. החוק מטיל על יצרנים ויבואנים המוכרים את הציוד החשמלי והסוללות, את האחריות למימון, איסוף ומיחזור פסולת אלקטרונית וסוללות שמקורה במשקי הבית, בתי עסק, מפעלים וחנויות המוכרות ציוד חשמלי וסוללות.

את כלל הפעילות בנושא מתכלל “תאגיד מיחזור” שאושר על ידי המדינה, כדוגמת “אקומיוניטי”, איתו נדרשים להתקשר בהסכם יצרנים ויבואנים ומקורות האיסוף השונים. חשוב לציין כי האיסוף ממקורות שצוינו ניתן ללא עלות. אחת הבשורות החשובות שהביא עמו החוק, היא שלראשונה חוקק במדינה חוק שמשלב את ההיבט הסביבתי עם ההיבט החברתי.

סעיף 25 לחוק קובע כי כל ‘גוף יישום מוכר’ יפעל למען ייצוג הולם של אנשים המתמודדים עם מוגבלות בקרב עובדיו או לקוחותיו. ואכן, כתאגיד חברתי, אקומיוניטי חרטה על דגלה את יישום החוק-בהיבט הסביבתי והחברתי-כי ביניהם אי אפשר להפריד.

רוצים להישאר מעודכנים ולקבל את כל חדשות התאגיד?

השאירו כתובת דואר אלקטרוני ונדאג לעדכן אתכם