חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש

הרשמה לניוזלטר

המזהם משלם: חוק מיחזור הסוללות

מיחזור סוללות הוא הליך מורכב במיוחד שאינו מיושם בישראל, אך בזכות החוק למיחזור פסולת אלקטרונית הסוללות כבר לא נטמנות ומזהמות את הקרקע ומי התהום.

 

אלון הוניגמן, מנהל תפעול | תאגיד אקומיוניטי

 

המצאת הסוללה בשנת 1800 שינתה את פני ההיסטוריה, אך איש לא נתן את הדעת על הנזק הסביבתי הנגרם ממנה בגמר השימוש.

ע”פ הערכות, משפחה בישראל צורכת בכל שנה כקילו וחצי של סוללות. עד היום, מרבית הסוללות שנאספו בישראל הועברו להטמנה בנאות חובב. עם כניסת החוק לתוקף, נאספות הסוללות, ממוינות ונשלחות למחזור אמיתי במפעלים ייעודיים באירופה. מימון הפעילות מגיע מיבואני ויצרני הסוללות, שעפ”י הכלל “המזהם משלם” מחויבים בתשלום דמי טיפול.

חוק מחזור הפסולת האלקטרונית והסוללות מחייב כל בעל עסק אשר משווק סוללות להציב בשטחו מיכלי איסוף הניתן ללא תמורה ולקבל מכל אחד מכם סוללות משומשות, גם אם לא רכשתם כלום בחנות. ואכן, במרבית רשתות המזון, רשתות הפארם, בתי דואר וכד’, מוצבים מכלי מחזור סוללות לשימוש הציבור.

ברשויות החתומות עם אקומיוניטי, פוזרו מיכלי אסוף לסוללות באתרי הרשות ובמוסדות החינוך. האזרחים, התלמידים ועובדי הרשות מוזמנים להביא סוללות ביתיות מהבתים. הרשות מרכזת מהמכלים את הסוללות לנקודה אחת ממנה גוף היישום או נציגו דואג לפנותו למחזור תקין. גם בארגונים וחברות, שאינם מחויבים למקם מכלי אסוף סוללות, נרתמו למשימה והעמידו מכלי אסוף סוללות לשימוש העובדים – ובשיתוף עם גוף היישום מועברות הסוללות למיחזור תקין.

בשורה התחתונה? פעולות המחזור אשר אותה קידמה אקומיוניטי מונעת את חלחול החומרים המסוכנים לקרקע ולמי התהום ומסייעת בשמירה על איכות הסביבה למען כולנו.

רוצים להישאר מעודכנים ולקבל את כל חדשות התאגיד?

השאירו כתובת דואר אלקטרוני ונדאג לעדכן אתכם